INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Konopacki  

 
 
ok. 1470 - 1530-04-24
Biogram został opublikowany w latach 1967-1968 w XIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Konopacki Jan h. własnego (ok. 1470–1530), biskup chełmiński. Pochodził z średnio zamożnej szlachty, wywodzącej się z Konopat w pow. świeckim. Ojciec jego Maciej był podkomorzym chełmińskim, matka pochodziła z rodu Watzenrode. W młodości studiował w Akad. Krak. (immatrykulowany w 1489). Wkrótce potem został sekretarzem królewskim (od 1491) i w tym charakterze wielokrotnie był wysyłany przez dwór królewski na zjazdy stanów pruskich do Torunia (1495), Elbląga (1496), Dzierzgonia (1497) oraz prowadził rozmowy z Radą miasta Gdańska w różnych sprawach politycznych i finansowych (1492, 1494, 1496 i 1497). Od początku 1500 r. występował K. jako podskarbi malborski, zwany także prowizorem malborskim i szafarzem grodu malborskiego, a równocześnie w dalszym ciągu jako pisarz królewski. K. rozwinął na tym stanowisku żywą działalność gospodarczą: zaciągał pożyczki na potrzeby zamku malborskiego, regulował sprzedaż zboża z Żuław itp. Za jego rządów urząd skarbnika malborskiego nabrał znaczenia. Toteż gdy w r. 1506 król nadał Prusom nową organizację, K. objął na początku 1507 r. nowy urząd podskarbiego pruskiego. Równocześnie z pełnieniem odpowiedzialnych funkcji skarbowych K. rozpoczął karierę w stanie duchownym. W r. 1500 był już proboszczem malborskim, w 1503 kanonikiem chełmińskim, wreszcie w 1505 koadiutorem chełmińskim. W tym czasie dalej prowadził działalność polityczną, posłując od króla do stanów pruskich (na zjeździe w Malborku w 1501) oraz występując wobec króla w imieniu tychże stanów (1503) lub biskupa warmińskiego (1502). W lutym 1508 r. doszedł K. do godności biskupa chełmińskiego. Konsekracji dokonał 28 X 1509 r. Łukasz Watzenrode w kościele Franciszkanów w Lubawie. Jeszcze jako biskup zatrzymał K. przez kilka lat funkcje podskarbiego pruskiego (ostatnia wiadomość pochodzi z 1514) i do końca życia zajmował się zagadnieniami skarbowymi czy to jako komisarz do poboru podatku w Prusach Królewskich (1520), czy biorąc udział w dyskusji na tematy monetarne (1529).
Jako biskup chełmiński był K. używany przez dwór do różnych misji dyplomatycznych. W lutym 1524 r. wchodził w skład komisji, która pertraktowała z pełnomocnikami ks. Henryka meklemburskiego i ks. Jana pomorskiego w sprawie przymierza przeciw Krzyżakom. Na okres rządów K-ego w diecezji chełmińskiej przypada początek reformacji. Stanowisko K-ego wobec reformacji nie jest jasne. Miał nawet sprzyjać protestantyzmowi. Z drugiej strony jemu przypisywana była inicjatywa zamiaru spalenia w r. 1521 na rynku toruńskim portretu i pism Lutra. Miało się to odbyć w obecności nuncjusza papieskiego Zachariasza Ferreri. Do spalenia jednak nie doszło wobec zdecydowanej postawy sympatyków luteranizmu. W n. r. występował K. ostro przeciw przybyłemu do Torunia Janowi Koppe z Erfurtu, propagującemu luteranizm. Brał też pewien udział w tłumieniu rewolt mieszczańskich w miastach pruskich. Jeszcze w r. 1524 był wysłany z innymi senatorami do Gdańska, m. in. w celu zapobieżenia szerzącej się tam reformacji. W r. 1526 po stłumieniu rewolty gdańskiej król wyznaczył komisję złożoną z ośmiu senatorów dla uśmierzenia rozruchów w Elblągu i Braniewie. W jej skład wszedł również K., który jednak nie brał czynnego udziału w działalności komisji. Wydaje się jednak, że K. nie walczył zbyt energicznie z reformacją, poświęcając więcej uwagi sprawom gospodarczym. Faktem jest, że za czasów jego rządów diecezją chełmińską zwłaszcza w Toruniu luteranizm poczynił znaczne postępy.
Gdy w wyniku sekularyzacji Prus Zakonnych przestało istnieć biskupstwo pomezańskie, parafie tego biskupstwa leżące na terenie Prus Królewskich (w woj. malborskim) zostały poddane, na mocy decyzji królewskiej z r. 1525, administracji K-ego, który był pierwszym biskupem chełmińskim tytułującym się administratorem Pomezanii. K. przyczynił się do rozwoju szkoły w Chełmnie, nadając jej wieczyste dochody i skłaniając do takiegoż kroku Radę Miejską. Zmarł K. w Lubawie 23 IV 1530 r. i tam też został pochowany. W kościele lubawskim znajdował się jego nagrobek.

Dworzaczek, Genealogia; Niesiecki; Czaplewski, Senatorowie Prus Król.; – Bukowski J., Dzieje reformacji w Polsce, Kr. 1883 I; Deresiewicz J., Z przeszłości Prus Królewskich, P. 1947 s. 9; Dzieje Torunia, Pod red. K. Tymienieckiego, Tor. 1933; Eichhorn A., Die Weihbischöfe Ermlands, „Zeitschr. f. d. Gesch. und Alterthumskunde Ermlands” Bd 3: 1866 s. 142; Górski K., Starostowie malborscy w latach 1457–1510, „Roczniki Tow. Nauk. w Tor.” R. 63: 1958 [druk. 1960] z. 1; Koneczny F., Zatarg szkolny chełmiński 1554–1557, „Przegl. Powsz.” T. 34: 1892 s. 14; Mańkowski A., Prałaci i kanonicy katedralni chełmińscy, „Roczniki Tow. Nauk. w Tor.” R. 34: 1927 s. 434; Pociecha W., Królowa Bona, P. 1949–58 I, IV; Rzepnicki F., Vitae praesulum Poloniae, P. 1763 III; Schmauch H., Die Verwaltung des katholischen Anteils der Diözese Pomesanien durch den Culmer Bischof, „Mitteil. d. Westpreuss. Gesch.-vereins” Jg 35: 1936–7 s. 112–3; Sułkowska-Kurasiowa I., Kancelaria koronna Kazimierza Jagiellończyka, W. 1967; Zins H., W kręgu Mikołaja Kopernika, L. 1966; – Acta Tom., I, II, III, VIII, XI, XII; Akta Aleksandra; Akta Stanów Prus Król., III cz. 1–2; Album stud. Univ. Crac., I 292; Corpus Iuris Pol., III; Matricularum summ., III, IV; Starowolski, Monumenta Sarmatarum; Urk.-buch d. Bisthums Culm, II.
Jan M. Małecki

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.